GC Packed Columns
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (87)
- (6)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (148)
- (13)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (26)
- (4)
- (9)
- (6)
- (22)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (6)
- (16)
- (13)
- (1)
- (255)
- (101)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (55)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (23)
- (1)
- (5)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (47)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (7)
- (8)
- (1)
- (7)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (4)
- (6)
- (5)
- (4)
- (3)
- (9)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (19)
- (5)
- (7)
- (1)
- (8)
- (5)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (15)
- (1)
- (4)
- (13)
- (43)
- (2)
- (14)
- (7)
- (8)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (13)
- (2)
- (12)
- (45)
- (207)
- (26)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Metal Packed GC Column (fits Agilent, Configuration A), Phase: 10 Silar 5 CP, Matrix 80/100 Chromosorb W HP Support
An economical metal column should be used for less demanding applications where the inertness of glass is not required. This column is of a general configuration, and can be carefully bent to fit most instruments.
MilliporeSigma™ Supelco™ Metal Packed GC Column (fits Agilent, Configuration A), Phase: None, Matrix 60/80 Tenax TA Support
An economical metal column should be used for less demanding applications where the inertness of glass is not required. This column is of a general configuration, and can be carefully bent to fit most instruments.
MilliporeSigma™ Supelco™ Metal Packed GC Column (fits PerkinElmer), Phase: 3 SP-1500, Matrix 80/120 Carbopack B Support
An economical metal column should be used for less demanding applications where the inertness of glass is not required. This column is of a general configuration, and can be carefully bent to fit most instruments.
MilliporeSigma™ Supelco™ Metal Packed GC Column (General Configuration), Phase: 3 SP™-1500, Matrix 80/120 Carbopack™ B Support
An economical metal column should be used for less demanding applications where the inertness of glass is not required. This column is of a general configuration, and can be carefully bent to fit most instruments.
MilliporeSigma™ Supelco™ Metal Packed GC Column (fits Agilent, Configuration A), Phase: None, Matrix 45/60 Molecular Sieve 13X Support
An economical metal column should be used for less demanding applications where the inertness of glass is not required. This column is of a general configuration, and can be carefully bent to fit most instruments.
| Type | Packed GC |
|---|---|
| Packing Material | Mole Sieve 13X |
| Diameter (English) Outer | 0.125 in. |
| Diameter (Metric) Inner | 2.1 mm |
| Material | Stainless Steel Column |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
Restek™ HayeSep Q Porous Polymers Packed GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 275°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Hayesep Q |
| Diameter (Metric) Outer | 3.175 mm |
| Mesh Size | 80/100 |
| USP Type | S3 |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-1
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-1 are for on-column injections.
| Mesh Size | 100/120 |
|---|
Restek™ Chromosorb Packed Columns: 5% Rt-1200/5% Bentone 34
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-bonded stationary phase packed columns.
| Max. Temperature | 200°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 5% Rt™-1200, 5% Bentone 34 |
| Packing Material | Chromosorb, Silcoport™ W |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ Micropacked Inlet Conversion Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convert a Capillary GC Split/Splitless Inlet for use with 1/16 in. O.D. Micropacked Columns
| Functionality/Interaction Type | Sample pathways deactivated for ultimate inertness |
|---|
Restek™ Porapak Q Porous Polymers Packed GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Porapak Q |
| Length (Metric) | 2000 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 3.175 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Material | SilcoSmooth™ Siltek-treated Stainless Steel |
| Mesh Size | 80/100 |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack B): 5% Carbowax 20M
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Rt-XLSulfur Micropacked Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized columns for low ppbv sulfur analyses. Restek Rt-XLSulfur Micropacked Columns eliminate the need for PTFE tubing.
| Max. Temperature | 290°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rt™-XLSulfur |
| Packing Material | Rt™-XLSulfur |
| For Use With (Application) | GC |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-Stabilwax
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-Stabilwax are for on-column injections.
| Max. Temperature | 240°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack B): 6.6% Carbowax 20M
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graphitized carbon black offers unique selectivity and very little adsorption for alcohol analyses.
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Mesh Size | 80/120 |
| USP Type | G16 |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 10% Rtx-Stabilwax
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 10% Rtx-Stabilwax are for on-column injections.
| Max. Temperature | 240°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 2 m |
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |